Jakie fronty wybrać do swojej kuchni?

Pierwsze wrażenie, jakie robi na nas wystrój kuchni najczęściej jest najsilniejsze i dopiero potem zaczynamy zauważać szczegóły. W nowoczesnych kuchniach, które są otwarte na salon estetyka i stworzenie spójnej kompozycji z salonem ma bardzo duże znaczenie. Dodatkowo niezmiernie ważną rolę odgrywa komfort korzystania z takiej kuchni i możliwość utrzymania jej w jak najlepszym porządku, nie tracąc na to zbyt wiele energii. Z tego właśnie powodu ważny jest wybór materiałów na fronty szafek do swojej kuchni. To właśnie one tworzą wizualny efekt, a dzięki odpowiedni dobranemu materiałowi, możemy cieszyć się porządkiem.

Żeby dobrze dopasować fronty do swojej kuchni należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak kształt, kolor, ozdoby, koszt oraz odporność materiału, z jakiego są wykonane na działanie zmiennej temperatury, wilgoci. Te pytania pomogą w znalezieniu trwałych frontów, odpornych na uszkodzenie. Jeśli chodzi o zdobienia najprostsze, gładkie fronty jest najłatwiej utrzymać w czystość, ale jest możliwość  wstawienia dodatkowych ozdobnych elementów, albo wstawek z szyby, czy nawet śmiałych elementów kwiatowych.

Materiały z jakich można wykonać fronty kuchenne.

Producenci pracują nad tworzeniem nowych rozwiązań, dzięki którym powstawanie frontów kuchennych będzie jeszcze bardziej efektowne. Popularne materiały wykonawcze to:

  • Drewno- jest materiałem twardym, a szafki i blaty wyglądają pięknie. Trzeba jednak pamiętać, że surowiec ten może zarówno ulec wysuszeniu, jak i przemoczeniu, co może powodować wypaczanie drzwi. Przy dużej ekspozycji na słońce jest ryzyko zmniejszania intensywności kolorów. Ale ogromnym plusem jest to, że łatwo można dokonać renowacji. Poza tym drewno daje niesamowity efekt wizualny i pasuje właściwie do wszystkiego.

  • Płyty drewnopochodne- są to najczęściej stosowane materiały w tworzeniu frontów. To płyty wiórowe i MDF. Do zalet na pewno należy ich duża wytrzymałość na szkodliwe czynniki, łatwość w utrzymaniu czystości, jak również niewygórowana cena. Sprawdzają się one świetnie w kuchniach zarówno wykonanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

  • Stal- alternatywą dla drewna coraz częściej staje się stal. Materiał ten jest odporny na wilgoć i zniszczenia, dzięki czemu można zamontować go na długi okres bez ryzyka, że szybko się zniszczy. Poza tym wizualnie prezentuje się pięknie, można powiedzieć dostojnie.

  • Szkło- jest materiałem niestabilnym. Najczęściej stosuje się go oprawionego w ramy. Niestety, chociaż materiał ten wygląda ładnie, istnieje ryzyko uszkodzenia go lub całkowitego zniszczenia. Dla fanów szkła znaleziono rozwiązanie w postaci laminatu polimerowego, który wygląda jak szkło, ale nie jest podatny na tak szybkie uszkodzenia.

Warto wiedzieć, że powyższe materiały można ze sobą łączyć, w taki sposób, żeby efekt końcowy był zachwycający, a kuchnia spełniała swoje praktyczne zadanie. Ważne jest, żeby materiały ze sobą nie konkurowały. Trzeba również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy jednolitą fakturę, czy stawiamy na ich łącznie. Przy tego rodzaju sytuacjach warto sobie uświadomić, ze jest to dozwolone, ale w granicach rozsądku. Żeby nagle nie okazało się, że każda szafka i blat ma inną fakturę i jest innego koloru. Dlatego odrobina szaleństwa jest jak najbardziej wskazana, pamiętajmy jednak, że nie musimy stosować wszystkich możliwości dostępnych na rynku, ponieważ jest ich bardzo dużo.

Podsumowanie

Jak widać możemy spokojnie stać się projektantami własnej kuchni i jej wyglądu. Warto przeanalizować od początku jaki kolor szafek chcemy, jakich materiałów do tego użyć, jaką fakturę stworzyć. To bardzo ważne, bo jeżeli wiemy czego chcemy unikniemy rozczarowań na końcu prac i pokochamy naszą kuchnię. Jeśli nie czujemy się pewnie w planowaniu wyglądu kuchni, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na bieżąco znają to, co w danej chwili jest modne i doskonale wiedzą, co łączy się ze sobą najlepiej dając nie tylko efekt wizualny, ale również komfort użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *