Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Palenie papierosów jest jednym z najgorszych nałogów. O szkodliwości tego zgubnego nawyku nie trzeba nikogo długo przekonywać. Jego negatywne skutki mogą być odczuwalne nie tylko przez samych palaczy, ale również przez osoby przebywające w ich otoczeniu. Dlatego też, ze względu na troskę o zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich tak wiele osób decyduje się rzucić palenie. Jednak nie jest to wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Mało tego reakcja organizmu na taką zmianę jest naprawdę zdumiewająca! Rzucenie palenia przynosi wiele pozytywnych rezultatów, jednak warto mieć świadomość również o skutkach ubocznych takiej decyzji. Sprawdź więc co dzieje się z organizmem po rzuceniu palenia.

Jak organizm reaguje na rzucenie palenia?

Rzucenie palenia, czy nawet chwilowe odstawienie papierosów jest związane z wieloma reakcjami organizmu, których pojawienia można by się nawet nie spodziewać. Zobacz więc jak Twój organizm może zareagować na zrezygnowanie z palenia papierosów.

Rozpoczyna się proces regeneracji poszczególnych narządów organizmu. Mimo wszystko pamiętać trzeba, że ryzyko zachorowania na choroby wynikające z palenia papierosów oczywiście zdecydowanie zmalało, jednak nadal istnieje. Dotyczy to szczególnie nowotworów oraz chorób serca.
• Już po upływie kilku godzin od rzucenia palenia: tętno i ciśnienie krwi wracają do normalnego stanu, wyostrzają się zmysły smaku i węchu, pojawia się większa energia do życia.
• Zdecydowanie lepiej się oddycha, a płuca stopniowo zaczynają się oczyszczać ze szkodliwych substancji.
• Obniża się poziom tlenku węgla i nikotyny w organizmie, a ilość tlenu we krwi powraca do właściwego stanu.
• Dalej pojawia się tak zwany „kaszel palacza”, ale nie jest on niczym złym – świadczy bowiem o wydostawaniu się szkodliwych substancji z wnętrza organizmu. Po pewnym czasie również on znika.
• Zdecydowanie poprawia się stan i wygląd skóry, zwłaszcza na rękach.
• Pojawiają się także swego rodzaju uboczne efekty dostawienia papierosów, takie jak: nudności, bóle głowy, rozdrażnienie, podenerwowanie, kłopoty z koncentracją, bezsenność, zły nastrój, ogólne osłabienie organizmu, zaparcia, wzdęcia oraz wzmożony apetyt.

Rzucenie palenia się opłaca!

Palenie papierosów jest przyzwyczajeniem, z którym bardzo ciężko jest walczyć. Szczególnie, jeśli tkwi się w nałogu przez długi czas. Jednak podjęcie działań w tym kierunku jest naprawdę opłacalne. To gra warta świeczki – bowiem chodzi o zdrowie i życie, czyli to, co mamy najcenniejsze. Sukces w tym zakresie przynieść może jedynie zachowanie dużej dyscypliny, samozaparcie, determinacja w działaniu i wsparcie najbliższych. Najważniejsza jest jednak chęć zmiany dotychczasowego zachowania oraz wykonanie pierwszego kroku w kierunku zmian, który jest kluczowy. Te wszystkie czynniki razem przyczyniają się do wytrwania w swym postanowieniu. Warto mieć również świadomość, że palenia nie rzuca się z dnia na dzień. To proces długotrwały, dlatego tak istotne jest, aby nie utracić szybko motywacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *